Plemeno

HISTÓRIA PLEMENA

Weimarské stavače patria medzi najstaršie plemená stavačov. Aj ich vznik je zahalený tajomstvom. Predpokladá sa, že pochádzajú z pôvodného starého typu nemeckého stavača hnedej farby, ktorá sa mutáciou zmenila na striebristosivú. Táto farba sa utvrdila ich ďalším zámerným chovom. Prvýkrát sa s nimi stretávame na začiatku 19, storočia na dvore Karola Augusta, veľkovojvodu weimarského. Podľa novších, ale dosiaľ ešte dostatočne nepreskúmaných prameňov sa však usudzuje, že pochádzajú z Čiech a Karol August ich do Weimaru doviezol. Weimarské stavače majú vynikajúce poľovné vlastnosti. Z nich nadpriemerne vynikajú vlohy pre prácu na stope; ostrosť: a ostražitosť. Pre tieto ich vlastnosti ich väčšinou chovajú lesní zamestnanci, ale používajú sa aj ako služobné psy, najmä v USA, kde si ich po druhej svetovej vojne mimoriadne obľúbili. Zvláštnosťou je farba šteniec, ktoré sú do veku dvoch mesiacov sivomodré s nebovomodrými očami. Od tretieho mesiaca nadobúda ich srsť sivostriebristý nádych a oči žltojantárovú farbu. Konečné zafarbenie očí a srsti sa ustaľuje až v ôsmich mesiacoch. Weimarské stavače môžu byť krátkosrsté; dlhosrsté a hrubosrsté. Doteraz sa psy s rozličným druhom srsti medzi sebou krížili, najmä pre nedostatok dlhosrstých a hrubosrstých psov. V poslednom čase sa však prejavuje úsilie druhy s rozlične dlhou srsťou nekrížiť a chovať ich čistokrvne, aby sa z nich mohli vyšľachtiť samostatné plemená. Weimarské stavače sú u nás stále viac obľúbené, pretože sú Ľahko ovládateľné, učenlivé, k domácim Ľudom priateľské a oddané svojmu pánovi.

 

VLASTNOSTI PLEMENA


Prečo práve weimarský stavač?

Toto plemeno sa všeobecne vyznačuje eleganciou, rýchlosťou, vytrvalosťou a húževnatosťou. Prekrásna sivomodrá farba očí v šteňacom veku, neskôr jantárovo sfarbený pohľad a oceľovosivá srsť pripomínajú skoro kráľovský pôvod a dodávajú osobitný šarm. Štíhla postava a ušľachtilé držanie tela vyvolávajú obdiv a popularitu v celom svete. Skrátka pes aristokrat. Inteligentný, elegantný, zdravý pes – láska na celý život.

 

Poľovný pes

Všestranný, ľahko ovládateľný, náruživý, veľmi spoľahlivý a výkonný poľovný pes. Je vášnivým aportérom, vytrvale hľadá zver. Weimar je temperamentný, má výborný čuch a je nenahraditeľný pri každej poľovačke či už na poli, v lese alebo vo vode. Ostrý na škodnú a dravú zver, ostražitý, ale nie agresívny voči ľuďom. Spoľahlivý vo vystavovaní a v práci vo vode. Má pozoruhodný sklon k práci po výstrele. Je vynikajúci lovecký pes, ktorý drží stopu, dohľadáva a prináša zver.

 

Spoločenský pes

Je vhodný aj ako spoločník, hodí sa pre vidiecke aj mestské prostredie. Má nebojácnu a priateľskú povahu, ochranársky inštinkt, je poslušný, prispôsobivý a čulý. Weimarský stavač je mimoriadne oddaný pes a môže byť ochranársky voči svojim majiteľom, rodinám a majetku. Je to pes odvážny a veľmi sebavedomý, miluje deti a spoločnosť iných psov. Je šťastný ak môže byť so svojim pánom a vzťah ktorý si vytvoria je nenahraditeľný.

 

Partner na športovanie

Weimarský stavač potrebuje veľa pohybu, je takmer neunaviteľný. Je skvelý parťák na bikejöring, skijöring, dogtrekking, canicross… Môžete s ním rekreačne behať, plávať, bicyklovať, bežkovať, isť s ním na túru do hôr.